13 Haziran 2019 Perşembe

SVT supra ventriküler taşikardiSVT’de çocukta  baş dönmesi, çarpıntı hissi, halsizlik olabilir  veya bebeklerde  ağlama ve huzursuzluk görülebilir.
SVT’nin sinüs taşikardisinden farkı: aniden normalin çok üzerine çıkar,  aniden normale inerEKG de :  P dalgası bazen QRS’ten önce, bazen sonra ,bazen de QRS’in içindedir,  QRS normaldir  

KTA >180-200/dk’

 Hasta hemodinamik açıdan stabil, bilinci açık, nabızlar palpabl, kapiller dolum zamanı normal, tansiyonu normal ise  önce vagal manevralar denenir.:  Hastanın yüzüne öncelikle buz küplerinden soğuk uygulama yapılır. Yanıt alınamazsa öğürme refleksi uyarılması, mideye bası, ıkındırma , balon şişirme, ince bir çubuk içine üfleme gibi vagal manevralar denenebilir. Gözlere bası önerilmemektedir. 

Yanıt alınamassa kalbe yakın bir damar yolu açılıp ADENOZİN  0,1 mg/kg/doz’dan hızlı puşe , ardından hemen 2-4 ml serum fizyolojik puşe verilir. 
Gene yanıt yoksa 0,2 mg/kg (  0,3-0,4 mg/ kg’a kadar çıkılabilir.) ikinci doz verilir. 
Bir kerede verilecek Adenozin dozu max.  ilk doz  6mg , ikinci doz 12 mgdır.

Tekrarlanan dozlara rağmen yanıt alınmayan hastalara 0,1 mg/kg metoprolol (max. 5 mg) 3-4 dk.da İV yavaş infüzyon verilebilir.


Yine de yanıt alınamazsa ve hemodinamik bozulma bulguları ortaya çıkarsa hastaya 0,5-1 joule/kg  senkronize kardiyoversiyon uygulanır. 

Hemodinamik durumu bozulmuş olan hastalara direkt kardiyoversiyon uygulanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

QUORUM SENSİNG EO

QUORUM  SENSİNG  inhibisynu yapan esansiyel yağlar: pseudomanas: clove, tarcın  nane, gül, lavanta e.coli: nane, gül, lavanta, biberiye, ıtır